Eglių eterinis aliejus (Oleum Piceae abiesae)
Išskiriamas vandens destiliacijos metodu iš paprastųjų eglių spyglių. Skleidžia šaltą, gaivų, kartoką dervų kvapą.
POVEIKIS
- Priešuždegiminis, baktericidinis;
- Stiprina odos saugomąją funkciją;
- Ūmių respiracinių ligų profilaktika;
- Dezodoruoja;
- Valo ir dezinfekuoja orą;
- Slopina nuovargį ir nervingumą.
NAUDOJIMO ATVEJAI
- Pūlingi bėrimai, pleiskanos, plaukų slinkimas;
- Sumušimai, traumos, įdrėskimai;
- Gausus pėdų prakaitavimas;
- Šlapimo ir kvėpavimo takų infekcijos;
- Reumatizmas ir podagra.
IŠORINIO NAUDOJIMO BŪDAI
Eglių eterinis aliejus, sumaišytas (1:1) su levandų, rozmarinų eteriniu aliejumi, yra vartojamas esant probleminei odai, pleiskanoms, slenkant plaukams, o sumaišytas su eukaliptų eteriniu aliejumi – sergant ūmiomis respiracinėmis ligomis. Šie mišiniai yra vartojami inhaliacijoms, vonioms, saunai, masažui, aromatizuoti patalpas, taip pat ir kosmetikos priemonėms papildyti.
KOSMETIKOS PRIEMONIŲ PAPILDYMAS
4-6 lašus eglių eterinio aliejaus arba aukščiau nurodyto bet kokio šio aliejaus mišinio sumaišyti su 15 g (ml) kremo, losjono, gelio, skalavimo priemonės, šampūno.
MASAŽAS
3-6 lašus eglių eterinio aliejaus arba bet kokio šio aliejaus mišinio sumaišyti su 1 valgomuoju šaukštu augalinio aliejaus (simondsijų /jojoba/, migdolų, persikų, vynuogių kauliukų) arba pasirinkto kremo. Šie mišiniai tinka aplikacijoms gydant sumuštas vietas, traumas, nubrozdinimus.
VONIOS
4-7 lašus eglių eterinio aliejaus arba bet kokio šio aliejaus mišinio, iš anksto sumaišytus su 1 valgomuoju šaukštu emulgatoriaus (pieno, medaus, jūrų arba valgomosios druskos), įpilti į pilną vandens (37-38oC) vonią. Procedūros trukmė 10-20 min.
SAUNA
5-10 lašų eglių eterinio aliejaus arba bet kokio šio aliejaus mišinio įlašinti į nedidelį karšto vandens indą ir pastatyti indą garinėje ant viršutinės lentynos.
INHALIACIJOS
2-3 lašus eglių eterinio aliejaus arba bet kokio šio aliejaus mišinio įlašinti į indą karšto vandens, apsigaubti rankšluosčiu ir 3-5 min. kuo giliau kvėpuoti. Būti užsimerkus. Inhaliacijos yra efektyvios sergant bronchitu, sinusitu, pneumonija.
SPIRITINIS TIRPALAS
10 lašų eglių eterinio aliejaus sumaišyti su valgomuoju šaukštu 70-90 % etilo spirito arba degtinės. Tepti gausiai prakaituojančias pėdas.
PATALPŲ AROMATIZAVIMAS
3-5 lašus eglių eterinio aliejaus arba šio aliejaus mišinio įlašinti į aromatinėje lempoje esantį vandenį ir uždegti žvakę. Patalpoje pasklis kvapas. Jei nėra lempos, aliejumi galima sudrėkinti servetėlę arba įlašinti jo į karšto vandens puodelį bei pastatyti ant veikiančio radiatoriaus.
Eglių eterinį aliejų galima maišyti (1:1)su cinamonų ir apelsinų, pušų, mandarinų ir kedrų eteriniais aliejais, sukuriant ypatingą šiltą „šventišką“ aromatą, kuris yra malonus ir efektyvus peršalus, patyrus nervinį arba fizinį nuovargį
Prieš naudojant eterinius aliejus būtina patikrinti, ar įkvepiamas arba tepamas ant odos aliejus nesukels individualios alerginės reakcijos.
KVĖPAVIMO BANDINYS
Jei įkvėpę eterinio aliejaus arba jo derinio nepajuntate diskomforto, jis yra Jums malonus ir nesukelia kvėpavimo takų spazmų bei kosulio arba dusulio, šiuos aliejus galite vartoti.
ODOS BANDINYS
Eterinio aliejaus arba jo mišinio vieną lašą sumaišyti su 0,5 arba 1 arbatiniu šaukšteliu bet kokio augalinio aliejaus ir nedidelį šio mišinio kiekį įtrinti į alkūnės arba riešo vidinę pusę.
Jei po 15-40 minučių aliejumi pateptoje odos vietoje nėra jokių pokyčių, šiuos aliejus galima drąsiai vartoti.
KONTRAINDIKACIJOS
Individualus eglių kvapo netoleravimas.